Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Nadwrażliwość zębów
28 maja, 2020
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne u dentysty
Dlaczego potrzebne jest zdjęcie radiologiczne zębów?
16 czerwca, 2020
Show all

Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

To, czy można leczyć zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, zdecydowanie interesuje pacjentów, jacy zdecydowali się na aparat stały. Nie wolno zdejmować go samemu, co oznacza w obecności jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta w gabinecie dentysty ortodonty. Na starcie leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, żeby jego zęby były całkowicie wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów, kiedy pacjent nosi aparat stały ortodontyczny.

Noszenie aparatu na zęby wiąże się większą koniecznością troski o zęby. Ze względu na zamontowane zamki na zębach oraz pozostałe elementy budowy aparatu ortodontycznego, czyszczenie resztek i osadów jedzenia staje się trochę trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą dokładniej czyścić zęby, zwłaszcza w pobliżu aparatu na zęby. Niedopilnowanie higieny w tym czasie, może spowodować, że na uprzednio wyleczonych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji należy zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologa. Zignorowanie psucia się zębów ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać ujemne skutki. Próchnica szybko atakuje na sąsiednie zęby, więc bezpieczniej usunąć problem.

Leczenie podczas noszenia aparatu jest dostępne. Jeżeli aparat uniemożliwia dotarcie do nadpsutego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.