Ból dziąsła

kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Co to jest kiretaż u dentysty
14 lipca, 2020
Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę
Przyczyny psucia się zębów
21 lipca, 2020
Show all

Ból dziąsła

Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł

Powodów bólu dziąseł może być wiele, ale nie wolno ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj wybierają się na konsultację w gabinecie dentystycznym dopiero w przypadku silnego bólu zębów. Do dentysty trzeba umówić się także, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąseł zazwyczaj występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a czasem nawet krwawienia. Zazwyczaj lekceważymy te objawy, myśląc, że to  przypadkowe urażenie się szczoteczką do zębów, jednak takie przypadki mogą oznaczać początek większego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych czy recesji dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, głównej z przyczyn wypadania zębów.

Z reguły zapalenia rozwijają się z podrażnień, przez niedokładne albo niewłaściwe szczotkowanie lub stosowanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą być odpowiedzialne za stan zapalny. Bywa tak, że dolegliwości bólowe powstają także w wyniku uderzenia (urazu), korzystania ze źle dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są łagodzące płukanki czy żele powszechne w aptekach. Co prawda w większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny nie ustępuje długo czas, należy bardzo szybko zobaczyć się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie dentystycznym oraz podjęcie leczenia usunie ból na dobre.