Chirurgia szczękowa Toruń

Ortodonta - aparat ortodontyczny Toruń cena - Ortodoncja
Klinika ortodontyczna
16 czerwca, 2019
Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Podcięcie wędzidełka
27 lipca, 2019
Show all

Chirurgia szczękowa Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych i wyrywania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe na skutek wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zwykle umiejcawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im wybranego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zmieniony część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle dotyczy kłów. Kiedy ząb, w trakcie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu powstają z wielu powodów. Zwykle jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków bębowych, wszczepiając implanty zębów. Mają one wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, aby naprawić estetykę rzuchwy. Wykonywane są też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.