Co daje kiretaż u dentysty

Jaką pastę do zębów wybrać?
19 lutego, 2021
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Stomatologia Dziecięca
20 lutego, 2021
Show all

Co daje kiretaż u dentysty

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg z działu leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego znajdującego się w kieszeni dziąsłowej. Zbierający się blisko dziąseł osad, może powodować stany zapalne i prowadzi do rozwoju przykrych chorób. Jeśli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż jest otwarty albo zamknięty w zależności od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Kiedy są głębokie, potrzebny będzie kiretaż otwarty. Różnica znajduje się w tym, że przy kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i tym samym odkryć korzeń. W zamkniętym kiretażu, nie ma takiej potrzeby. Taki zabieg dentystyczny przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu zazwyczaj pojawiają się drobne niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie albo np. niewielka ilość krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy brać zalecone przez dentystę antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. Trzeba także stosować dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie oraz nie przeciąża leczonego obszaru. W trakcie gojenia się dziąseł pomocne będzie również ostrożne mycie jamy ustnej. Normalne nitkowanie, szczotkowanie albo irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Choć gojenie po kiretażu zabiera trochę czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie zapaleń oraz chorób spowodowanych obecnością osadu w okolicach dziąseł.