Co niszczy zdrowie zębów?

Czemu puchną dziąsła?
1 marca, 2021
Co należy robić po zabiegu wszczepienia implantu zębów
2 marca, 2021
Show all

Co niszczy zdrowie zębów?

Wiele powtarza się o tym, jak potrzebna jest dbałość o zęby i właściwa higiena jamy ustnej. Stomatolodzy przestrzegają przed negatywnymi skutkami zapominania o myciu zębów, jednak istnieje też dużo innych złych przyczyn. Co psuje zęby oprócz niewystarczającej higieny lub tak samo słynnymi z psucia słodyczami? Z reguły są to niepozorne nawyki, jakie źle wpływają na stan zębów.

Na szczycie każdych list w temacie psucia zębów muszą pojawić się papierosy. Powszechnie wiadomo, że będące w nich szkodliwe substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i całemu organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają skłonności do otwierania zębami butelek. Takie zachowanie nie tylko naraża zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale też powiększa ryzyko ukruszenia. Takie same skutki przynosi zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, sprawia zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie paznokci, długopisów czy ołówków. To natomiast sprzyja przenoszeniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe także mają wpływ na zdrowie zębów. Podjadanie pomiędzy posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, jakiego większość osób nie usuwa w ciągu pełnego wrażeń dnia. Trzeba również mieć na uwadze, że niektóre produkty spożywcze i płyny wywołują przebarwienia lub niszczą szkliwo poprzez wielką zawartość kwasów.

Odpowiednia higiena pomaga w zapobieganiu psuciu się zębów, jednak trzeba pamiętać, aby robić to odpowiednio. Zbyt mocne szczotkowanie uszkadza szkliwo i uraża  dziąsła. Należy więc myć z uwagą.