Co powoduje zgrzytanie zębami

nowoczesna stomatologia odbudowa tkanek dzięki fibrynie bogato-płytkowej
Nowość w leczeniu stomatologicznym
5 lutego, 2020
zalety implantów stomatologicznych
Jakie są zalety implantów stomatologicznych wstawianych w gabinecie stomatologicznym
13 lutego, 2020
Show all

Co powoduje zgrzytanie zębami

zaciskanie zebów i bruksizm powazny problem stomatologiczny, którego nie wolno lekceważyć

Zaciskanie i zgrzytanie zębów znacznej części sytuacji jest efektem ciągłego stresu i zwykle łączy się z ciężkimi konsekwencjami dla kondycji pacjentów. Jedną z mniej oczywistych przyczyn bruksizmu (czyli tego problemu) są częste bóle głowy, głównie mylone z migreną. Z reguły pacjenci dotknięci bruksizmem, pomimo tego, że zaciskają zęby w niepohamowany sposób, stosują ogromną siłę nacisku, która przynosi zły wpływ na kondycję uzębienia.

Do najpowszechniej znanych konsekwencji zaciskania i zgrzytania zębami wchodzą w skład ukruszenia, pęknięcia i przedwczesne ścieranie zębów, a poza tym pojawiają się krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Zdarza się również tak, że pacjenci zauważają kliknięcia lub chrzęst w żuchwie i bóle skroni i szczęki. Na tego rodzaju zachowania trzeba reagować jak najszybciej, aby zapobiegać pogłębianiu się połączonych z tym dolegliwości.

Zwykle łatwo zauważyć objawy bruksizmu. Pospieszna diagnoza i przeciwdziałanie, ratują kondycję uzębienia przed niedobrymi efektami tej przypadłości. Odpowiedzią stomatologów na bruksizm są relaksacyjne szyny. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, jakie zabezpieczają je i pomagają w odprężeniu szczęki. Chociaż gotowe szyny można znaleźć np. w aptece, najwłaściwsze z nich są przygotowywane przez stomatologa. Dzięki temu pacjent ma pewność, że szyny będą dobrane do niego indywidualnie, w zgodzie z jego potrzebami i faktycznie złagodzą problem.

W sytuacji zgrzytania i zaciskania zębów wymagana jest jak najszybsza konsultacja u dentysty.