Co robić, by chronić szkliwo zębów zgodnie z zaleceniami dentysty? 

Co następuje po skończeniu leczenia aparatem na zęby?
25 lutego, 2021
Zastosowanie koron protetycznych od stomatologa
26 lutego, 2021
Show all

Co robić, by chronić szkliwo zębów zgodnie z zaleceniami dentysty? 

Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej powierzchni korony zębowej przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie często prowadzą do uszkadzania zębów. Z tego względu dbanie o szkliwo i wspomaganie go jest jednym z najważniejszych działań, które powinniśmy robić w trosce o zdrowe zęby.

Zwykle szkliwo ulega osłabieniu ze względu na dwa podstawowe czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim naturalne starcie. Bywa tak, że na skutek dolegliwości takich jak wady zgryzu albo zgrzytanie zębów (bruksizm), starcie szkliwa pojawia się zbyt szybko. Oba te problemy można wyleczyć dzięki wizycie u stomatologa.

Jeśli chodzi o szkliwo najczęstszym problemem jest demineralizacja, wywoływana przez kwasy i bakterie. Umocnienie szkliwa zębów można osiągnąć poprzez odpowiednią dietę, w której np. zostanie ograniczone przyjmowanie cukrów. Ogromny wpływ na odbudowę i wzmocnienie szkliwa ma również używanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi efektywne wyniki, szczególnie, jeśli pacjenci czyszczą zęby pastą z fluorem i często odwiedzają stomatologa na zabiegi fluoryzacji.

Także sumienne szczotkowanie i właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak będzie tak, że pacjent z różnych okoliczności ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest konsultacja z dentystą, który oceni, jaka metodą można naprawić lub zastąpić uszkodzone szkliwo.