Co robić, by nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębów oraz dziąseł?

Wszczepienie implantów w podczas jednej wizyty u stomatologa
4 grudnia, 2020
Implanty dentystyczne – jak odbudować kość?
11 grudnia, 2020
Show all

Co robić, by nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębów oraz dziąseł?

Szkliwo stanowi podstawową ochronę zębów, z tego powodu powinno się o nie dbać tak samo, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości i chorób zębów. Żeby nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębów powinno się stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem.

Głównie najpierw warto zmienić swoją dietę. Bakterie i kwasy pochodzące z jedzenia mogą negatywnie oddziaływać i powodować uszkodzenie szkliwa. Trzeba przede wszystkim wystrzegać się ogólnodostępnych słodkości i napojów gazowanych. Dentyści kierują również sporo nacisku na dawkowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla organizmu, natomiast fluor umacnia zęby, ale sytuacji przyjmowania za wysokich dawek takich składników może wywołać problemy. Negatywny wpływ na szkliwo ma również ścieranie. Ze względu na to nie powinno się stosować za długo wybielających past do zębów (z bardzo wysokim współczynnikiem RDA).

Sporą ostrożnością trzeba wykazać się także przy oczyszczaniu zębów z resztek jedzenia. Zaniedbanie higienizacji i gromadzenie się kamienia nazębnego, osłabia szkliwo oraz wywołuje choroby zębów i dziąseł. Powinno się też stosować dobrą metodę szczotkowania, z tego powodu, że za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może osuwać linię dziąseł i ścierać szkliwo. Technikę właściwego szczotkowania i korzystania z nici można uzyskać w klinice stomatologicznej.