Szkliwo zębów uznawane za najdoskonalszą ochronę zębów, z tego względu warto o nie troszczyć się tak samo, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (inaczej recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych bólu oraz schorzeń zębów. Aby uniknąć starcia szkliwa zębów powinno się stosować się paru zasad. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze stomatologiem.
Głównie na początek najlepiej zmienić swoją dietę. Bakterie i kwasy pochodzące ze spożywania pokarmów mogą negatywnie wpływać oraz powodować psucie się szkliwa. Należy w głównej mierze ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy napojów gazowanych. Stomatolodzy zwracają również sporo uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest potrzebny dla człowieka, a fluor umacnia zęby, jednak momencie przyjmowania za wysokich dawek takich składników może wywołać problemy. Ujemny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Dlatego też nie powinno się stosować za długo past wybielających (z niezwykle dużym współczynnikiem RDA).
Wyjątkową ostrożnością powinno wykazać się także przy oczyszczaniu zębów z resztek jedzenia. Zaniechanie higieny oraz gromadzenie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo oraz wywołuje choroby zębów i dziąseł. Powinno się też stosować poprawną technikę szorowania zębów, z tego powodu, że za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może obniżać linię dziąseł oraz ścierać szkliwo. Technikę prawidłowego mycia oraz nitkowania zębów można uzyskać w gabinecie stomatologicznym.