Choć zęby mądrości wyżynają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, mogą wywoływać sporo niedogodności. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Są jednak pewne czynniki, które oznaczają, że konieczne jest wyrwanie ósemki.
Czasem proces wyżynania się ósemek jest zakłócony na przykład przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na inne. To sprawia najczęściej dokuczliwy ból oraz przesunięcia innych zębów. To może przekładać się na pojawienie się albo natężenie wad zgryzu. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla konkretnych zębów może też sprawiać trudności w trakcie szerokiego otwierania ust. To oznacza niepotrzebny dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.
Wyrwanie ósemek odpowiednie jest także wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica, zwłaszcza w rozwiniętym stadium. Ta przypadłość może bez przeszkód atakować sąsiednie zęby, ze względu na co trzeba zlikwidować jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny dziąsła, zazwyczaj wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku wyrwanie staje się jedynym rozwiązaniem problemu.
Usuwanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie boli, dzięki stosowanym znieczuleniom.