Co to jest endodoncja?

Oparcie całkowitej protezy na implantach
18 lutego, 2021
Jaką pastę do zębów wybrać?
19 lutego, 2021
Show all

Co to jest endodoncja?

Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, to dział dentystyczny, którego celem jest diagnozowanie i leczenie chorób miazgi zębowej. Powszechnie rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Z reguły leczenie endodontyczne wlicza się do trudniejszych zabiegów dentystycznych. Pomimo tego, dzięki nowym technologiom i umiejętnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się takim leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega pomyślnie. Współczesne zabiegi leczenia kanałowego przeprowadzane są zazwyczaj pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają raczej trudne przypadki. To nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale też martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg endodontyczny zapisywani są też pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że reakcja endodonty potrzebna jest też przed planowanym leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta rozpocznie swoje działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie stwierdzą, czy można naprawić ząb.

Chociaż leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Każdy przypadek leczenia kanałowego przeprowadzany jest ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu zabieg nie boli. Odpowiednio oczyszczony kanał zębowy robi więcej problemów.