Co to jest kiretaż u dentysty

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta
Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
10 lipca, 2020
Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Ból dziąsła
17 lipca, 2020
Show all

Co to jest kiretaż u dentysty

kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg dotyczący leczenia przyzębia. Jego celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego z kieszeni dziąsłowej. Odkładający się w okolicy dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i prowadzi do pojawiania się chorób. Jeżeli kamień nazębny gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych, popularne zabiegi higienizacyjne, np. skaling czy piaskowanie, mogą nie być wystarczające.

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeśli są głębokie, potrzebny będzie kiretaż otwarty. Różnica polega na tym, że przy otwartym kiretażu należy naciąć dziąsło i tym samym odkryć korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie trzeba tego robić. Taki zabieg dentystyczny wykonuje się przy podaniu miejscowego znieczulenia, ale po zabiegu zazwyczaj pojawiają się nieprzyjemne niedogodności. To na przykład zasinienie, obrzęk lub na przykład krew w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy przyjmować zalecone przez dentystę antybiotyki i środki przeciwbólowe. Należy też przejść na lekką dietę półpłynną, dzięki temu pacjent ogranicza gryzienie i nie nadwyręża leczonego obszaru. Podczas leczenia dziąseł pomocne będzie również łagodne oczyszczanie jamy ustnej. Normalne nitkowanie, szczotkowanie lub irygacja mogą urazić.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie zapaleń i chorób spowodowanych odkładaniem osadu w okolicach dziąseł.