Implanty stomatologiczne jako skuteczny sposób na wypełnienie luki po utraconym zębie, mogą być zastosowane przez praktycznie każdego pacjenta. Aktualnie nie ma przeciwwskazań także w stosunku do pacjentów po chorobach nowotworowych czy takich z ustabilizowaną cukrzycą. Głównymi przeciwwskazaniami są ciąża oraz uzależnienie od papierosów.
Korzystając z implantów można uzupełnić nie tylko pojedyncze luki, ale także pełen komplet zębów. Implanty są również solidnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych. Dodatkowo część pacjentów wybiera wszczepienie implantów z uwagi na ich trwałość. Zdaniem dentystów, tego rodzaju wypełnienie we regularnie pielęgnowanej i higienizowanej jamie ustnej, posłuży pacjentowi dożywotnio. Z tego powodu to ważne, aby regularnie szczotkować zęby.
W odróżnieniu od innych protez, przed wstawieniem implantów nie ma potrzeby szlifowania naturalnych zębów i najdokładniej ze wszystkich imitują naturalny kolor koron zębowych. Dzięki nim zatrzymuje się proces zanikania kości w żuchwie albo w szczęce, a poprzez uzupełnienie luki, pozostałe zęby otrzymują konieczne im oparcie. Z reguły zabieg implantacji jest bezbolesny, dlatego że odbywa się z miejscowym znieczuleniem, a samo odrzucenie implantu praktycznie się nie zdarza. Jeżeli chodzi o koszty leczenia implantami, są one ustalane w zależności od typu, ilości implantów oraz użytych materiałów.