Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, jednak nie wolno ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa powinno się zgłosić się również, kiedy bolą dziąsła.
Ból dziąsła zazwyczaj pojawia się obok obrzęku, zaczerwienienia, a czasem także krwawienia. Przeważnie ignorujemy te znaki, myśląc, że to przypadkowe podrażnienie szczoteczką do zębów, jednak takie przypadki mogą sygnalizować początek poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia lub osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na powstawanie paradontozy, głównej z przyczyn wypadania zębów.
Przeważnie stany zapalne rozwijają się z podrażnień, ze względu na niedokładne albo niewłaściwe mycie zębów lub stosowanie nici stomatologicznych. Odkładająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Często dolegliwości bólowe powstają tez w wyniku uderzenia (urazu), stosowania słabo dobranych protez, a także u kobiet w ciąży.
Dobrym sposobem na usunięcie bólu są łagodzące płukanki czy żele dostępne w aptekach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny utrzymuje się długo czas, powinno się jak najszybciej zobaczyć się z dentystą. Wizyta w klinice stomatologicznej i leczenie usunie ból na dobre.