Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – co to jest?
26 lutego, 2021
skuteczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lampą
Co zrobić, żeby mieć białe zęby?
27 lutego, 2021
Show all

Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

To, czy wolno leczyć zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, w głównej mierze ciekawi pacjentów, co noszą stały aparat. Nie należy zdejmować go samemu, dlatego w obecności jakichś problemów konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologa ortodonty. Na starcie leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, by jego zęby zostały w pełni wyleczone. W ten sposób zmniejsza się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w czasie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów naprawy zębów, kiedy pacjent ma stały aparat ortodontyczny.

Noszenie aparatu wiąże się z podwyższoną potrzebą troski o zęby. Z uwagi na zamocowane na zębach zamki oraz inne fragmenty budowy aparatu , usuwanie resztek i osadów jedzenia staje się trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej myć zęby, szczególnie w pobliżu aparatu . Zaniedbanie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na uprzednio zdrowych zębach znajdą się próchnicowe zmiany. W tej sytuacji należy wybrać się na wizytę w gabinecie stomatologa. Zignorowanie próchnicy ze względu na ortodontyczny aparat może spowodować ujemne skutki. Próchnica z łatwością przechodzi na sąsiednie zęby, więc lepiej zniwelować problem.

Leczenie w ciągu korzystania z aparatu jest dostępne. Jeśli aparat uniemożliwia dojście do nadpsutego zęba, można go ściągnąć na czas naprawy. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.