Czy każdy może mieć implanty?

Etapy leczenia zachowawczego w gabinecie stomatologicznym
14 lutego, 2021
Ból nadwrażliwych zębów
15 lutego, 2021
Show all

Czy każdy może mieć implanty?

Obecny postęp w stomatologii powoduje, że leczenie jest możliwe u praktycznie każdego. Wszczepianie implantów, choć wlicza się do bardziej wymagających, także z biegiem czasu stał się jak najbardziej bezpieczny. Pomimo tego istnieje kilka ograniczeń, które warto rozważyć, decydując się na ten zabieg.

Po pierwsze implantów nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces wzrostu kości szczęki.

Wiele czynników nie odbiera całkowicie możliwości użycia implantów, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem przed podjęciem zabiegu wszczepienia implantu. Są to np. osoby walczące chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają także ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Implanty wymagają dobrej kondycji kości szczęki oraz jamy ustnej, dlatego pacjenci zmagający się z problemami takimi jak próchnica albo paradontoza, powinny w pierwszej kolejności podjąć leczenie w gabinecie dentystycznym, zanim będą mogli zdecydować się na zabieg implantacji.

W innych sytuacjach nie ma ograniczeń do używania implantów. Pacjent, który pomyślnie przejdzie opinię medyczną może zdecydować się na implanty.