Czy trzeba kupować płyn do odświażania ust?

Wypełnienie kompozytowe zęba
6 marca, 2021
Jakie są typy licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej
7 marca, 2021
Show all

Czy trzeba kupować płyn do odświażania ust?

Choć warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, nie należy stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako wsparcie procesu pielęgnacji. Jak wiadomo baza poprawnej pielęgnacji zębów jest rzecz jasna co najmniej dwukrotne mycie na dzień. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej.

Dentyści zalecają używanie płynu głównie dlatego, że dociera do zakamarków w ustach. Niekiedy za pomocą płynu wypłukujemy odłożony osad z miejsc, do których trudno sięgnąć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu uzupełniają działanie pasty oraz wyrównują pH jamy ustnej. Dodatkowo w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie łagodzące, chroniące dziąsła, wybielające albo np. odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo i wspierają regenerację błon śluzowych. Należy przeczytać skład, szczególnie dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płukankami mającymi w składzie alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a płyn powinien pomagać a nie szkodzić. Należy również zwrócić uwagę na ilość fluoru, dlatego że jego zbyt wysokie dawki nie są korzystne dla naszych zębów.

Dobrze więc stosować płyn do płukania jamy ustnej jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po myciu zębów. W tej roli świetnie sprawdzają się ziołowe płukanki, które także radzą sobie z bakteriami.