Czym są mosty protetyczne

leczenie kanałowe - stomatologia
Na czym polega leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je przeprowadzić?
24 czerwca, 2022
RTG zębów w stomatologii - dentysta rtg
Zdjęcia RTG w gabinecie dentystycznym
14 października, 2022
Show all

Czym są mosty protetyczne

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, by nie dopuszczać do nowych zmartwień. Przyległe zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują wsparcia, inaczej one też mogą zacząć się przesuwać,  a ostatecznie wypadać. Z tego powodu dentyści zalecają jak najszybciej wypełnić przerwę. Wśród często stosowanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż mieścić się zęby, które będą oparciem dla filarów mostu. Ten sposób wypełnienia może więc być zastosowany tylko jeżeli luka znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Znaczącym atutem tego wyjścia jest to, że można w ten sposób zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są zdecydowanie bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Choć duża część pacjentów obawia się drobinek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie trzeba się martwić, bo dobrze dostosowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć wybór mostu protetycznego, bo jest to wygodne oraz estetyczne uzupełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, które umieszcza się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Istnieją 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny zakłada się na wcześniej spreparowane graniczące zęby, czasami bywa również tak, że filarami są implanty zębowe. Ten typ mostu jest szczególnie wytrzymały oraz stosowany w większości klinik dentystycznych. Bywają także miejsca, w których koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej używana, bo jest mniej trwała i można nią uzupełnić tylko pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne stomatologiczne przygotowywane są z paru oddzielnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których tak samo most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – przeważnie ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z którego przygotowywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego polecane jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną trwale uzupełnić brak po utracie zęba albo zębów, lecz nie chcą wydać na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by zlikwidować powstałą przerwę oraz zatrzymać wzmagające się chwianie się zębów sąsiednich oraz wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym sprawia, że przywracamy prawidłowy rozkład sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką unikamy też ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia ze względu na zbierające się w przerwie resztki jedzenia. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki trzeba spełnić, by stomatolog mógł założyć most protetyczny jest właściwa jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza oraz badania, które pozwolą stomatologowi uznać, czy założenie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do działania. Kiedy podstawami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Według tego stomatolog musi odrobinę je oszlifować, by następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Pomimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy założeniu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, kolejnym krokiem wykonania mostu protetycznego jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać doskonale dopasowany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.

Zalety mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować parę zębów na raz oraz przywracamy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.