Dlaczego powinno się zdejmować przed spaniem ruchome protezy zębów?

korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Zastosowanie koron protetycznych od dentysty
13 marca, 2020
Zgorzel Przyzębia: Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia
Zgorzel Przyzębia: Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia
4 kwietnia, 2020
Show all

Dlaczego powinno się zdejmować przed spaniem ruchome protezy zębów?

jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?

Niezależnie od tego, jak starannie ruchoma proteza zębowa była dobrana do pacjenta, jest wiele powodów, jakie wskazują na to, że z protezami zębowymi nie należy kłaść się do łożka na całą noc. Jedną z bazowych przyczyn, dla których powinno się zdejmować protezę do snu, jest to, że odkładają się na niej bakterie. Zalecenia dentystów są zdecydowane. By proteza służyła poprawnie, należy ją właściwie oczyszczać oraz pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej i dokładne oczyszczanie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozwoju bakterii oraz zachowywanie zdrowia.

Co ważne, korzystając z ruchomej protezy, jesteśmy narażeni na podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wzbudzać stany zapalne dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na wytchnienie błonom śluzowym nocą. Innym istotnym czynnikiem świadczącym o tym, że należy wyjmować protezę do spania jest niebezpieczeństwo zadławienia. W trakcie nocy, nie jesteśmy świadomi naszych reakcji, co może skończyć się zniszczeniem lub połamaniem protezy oraz zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie jest się pewnym jak należy postępować z protezą, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w niezłym stanie na długo. Zębowe protezy z reguły służą przez 5-7 lat. Po tym czasie wyrabiają się i należy zastąpić je nowymi, żeby mieć pewność, że są poprawnie dostosowane.