Do czego prowadzą krwawiące dziąsła?

leczenie zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego w gabinecie stomatologicznym
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – pomoc stomatologa
9 kwietnia, 2020
aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera
Retainer, czyli aparat retencyjny
22 kwietnia, 2020
Show all

Do czego prowadzą krwawiące dziąsła?

przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów

Krew płynącą z dziąseł najprościej zaobserwować w trakcie szczotkowania zębów. Czynników krwawienia dziąseł może być wiele na przykład często są to niektóre leki, przewlekły stres czy nieodpowiednia dieta. Przede wszystkim ten problem tworzy się z powodu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz pojawieniu jednej z najpowszechniejszych chorób dziąseł i przyzębia – parodontozy. Zazwyczaj nieodpowiednie albo zbyt sporadyczne szczotkowanie zębów skutkuje gromadzeniem się kamienia nazębnego oraz rozprzestrzenianiem bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. W taki sposób osłabione zęby i dziąsła są bardziej podatne na działanie nieprzyjaznych czynników oraz rozwojowi paradontozy.

Krwawienie dziąseł oznacza nie tylko przykry widok w czasie mycia zębów. Problem przynosi też inne równie nieprzyjemne skutki. Wkrótce zapalenie dziąseł prowadzi do rozchwiania, a nawet wylatywania zębów. Na tę przypadłość przede wszystkim powinny uważać również osoby palące papierosy, ponieważ substancje w ich składzie również ujemnie wpływają na kondycję jamy ustnej oraz utrudniają leczenie.

Z uwagi na te czynniki, nie należy lekceważyć krwawienia dziąseł. Przede wszystkim należy porozmawiać z dentystą oraz jak najpilniej zapisać na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dentysta z pewnością podejmie leczenie problemu. W takim wypadku warto też zatroszczyć się o właściwszą higienę jamy ustnej oraz zakupić dobrze dobraną szczoteczkę do zębów.