Do czego służą licówki zębowe

skuteczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lampą
Co zrobić, żeby mieć białe zęby?
27 lutego, 2021
Jak używać nici dentystycznych?
28 lutego, 2021
Show all

Do czego służą licówki zębowe

Licówki dentystyczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, jakich głównym celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na powierzchni zębów. Korzystając z nich stomatolog naprawia wygląd, kolor i kształt poszczególnych zębów. Głównie sprawdza się to , kiedy są one nierówne, martwe i bardzo przebarwione. Taką techniką można wyrównać odrębne zęby stosując skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka rozwiązuje problem też przy złamanym przednim zębie. Zwykle pacjenci sięgają po to rozwiązanie, pragnąc usunąć przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, ale by było to możliwe, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać porządnie oczyszczone. Z uwagi na to przed nałożeniem licówek dobrze wykonać piaskowanie, skaling i fluoryzację. Ponadto zęby, na które zostaną wstawione licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć wydaje się straszne, nie boli. Stomatolog dba o to, by zabiegi były wysoce komfortowe .

Plusem licówek jest to, że można je dokładnie dobrać do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu stają się zupełnie niewidoczne, a nadają planowany kształt i wygląd. Licówki dentystyczne są dość trwałe, choć należy je odświeżać albo wymieniać. W zależności od tego, z czego są wykonane (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) i utrzymywania higieny, będą w dobrym stanie przez parę lat.