Do czego służy wkład koronowo-korzeniowy

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
Co robić, by wzmocnić szkliwo według zaleceń stomatologa? 
6 marca, 2020
korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Zastosowanie koron protetycznych od dentysty
13 marca, 2020
Show all

Do czego służy wkład koronowo-korzeniowy

protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego

Leczenie u dentysty bywa skomplikowane, zwłaszcza, gdy stan zębów wymaga poważnego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są bardzo zniszczone w wyniku np. próchnicy, ale ciągle można je uratować bez potrzeby usuwania. W takich wypadkach po przebyciu leczenia sprawdza się wypełnienie utworzonych ubytków – tak zwana rekonstrukcja zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym sprawdzającym się w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy i właściwie przytwierdzony w zębodole, niestety koronę zęba musimy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, jaką przyłącza się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje całkowicie odnowiony i może stosunkowo dobrze zastępować ząb naturalny. W zależności od surowca, z którego będzie stworzony wkład i korona protetyczna. Surowcami, jakie z reguły są używane w tym celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Co raz częściej odchodzi się już od metalu ze względu na mniejszą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w razie potrzeby, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego cena jest nieco wyższa.