Dokładne czyszczenie zębów

Plastyczna poprawa uśmiechu – plastyka dziąseł
6 lutego, 2021
Zwiększenie korony zęba – plastyka dziąseł
7 lutego, 2021
Show all

Dokładne czyszczenie zębów

Dbałość o zdrowie jamy ustnej bazuje przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji. W celu zapobiegania rozwoju bakterii i gromadzenia się resztek jedzenia, które przyczyniają się do wytwarzania się kamienia nazębnego, trzeba właściwie zadbać o jamę ustną poprzez dokładne czyszczenie. Poza takimi metodami jak nitkowanie lub szczotkowanie, stomatolodzy zalecają, aby co najmniej dwukrotnie w roku zapisać się na kontrolę w gabinecie stomatologicznym, na zabieg profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego, nazywanego skalingiem.

Skaling jest wykonywany przez stomatologa lub certyfikowane higienistki stomatologiczne. Metoda ta bazuje na zastosowaniu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dosięga najdalsze, trudnodostępne  zakamarki, co oznacza, że ta metoda jest niezwykle skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki sprawiają, że płytki kamienia nazębnego kruszą się i odrywają się od zębów, co oznacza, że można je bez oporu wypłukać z jamy ustnej. Taki zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, chociaż w niektórych przypadkach może wywoływać dyskomfort u bardziej wyczulonych pacjentów. Nie powinno się go jednak przeprowadzać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą i u kobiet w ciąży.

Korzystanie ze skalingu jest ważne ze względu na to, że nawet najlepsza dbałość o jamę ustną nie wyklucza tworzenia się kamienia nazębnego, który może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Zwykle po skalingu, pacjenci poddają się także zabiegowi fluoryzacji aby zwiększyć ochronę zębów.