Wyrzynanie ósemek może sprawiać kłopoty. Z reguły proces wyrastania ósemek jest rozłożony w czasie oraz u wielu osób bolesny. Nie u wszystkich ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że wyrasta zaledwie 1-2, niekiedy nie rosną wcale. Decydują o tym uwarunkowania genetyczne oraz często ilość miejsca w jamie ustnej. Pojawiające się przy wyrastaniu ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie we wszystkich przypadkach mówią o tym, że rosną w sposób niewłaściwy. Pomimo tego warto umówić spotkanie ze stomatologiem, by uniknąć uciążliwych skutków nieodpowiedniego wyrzynania się ósemek.
Problem jest w sytuacji, gdy wzrost ósemek jest niepoprawne. Dla przykładu gdy wyrastają krzywo czy ponad linię zębów, wbijają się w policzek, podrażniają dziąsła lub okazują się zatrzymanymi zębami. Najbardziej dokuczliwy ból może pojawić się ze względu na nacisk na pozostałe trzonowce, a także gdy w pobliżu rozwija się próchnica. Oprócz bólu w czasie wyrzynania ósemek może wystąpić też gorączka, szczękościsk, a także obrzęk oraz stan zapalny. Pojawienie się podobnych dolegliwości nie we wszystkich przypadkach kończy się na ekstrakcji ósemek, ale dentysta powinien obejrzeć kłopot.
Bywa tak, że ósemki dentysta usuwa profilaktycznie, ze względu na to, że w wielu przypadkach utrzymanie ich czystości jest utrudnione, co czasami prowadzi do pojawienia się próchnicy. Oprócz ekstrakcji ósemek dentysta może wesprzeć pacjenta również na inne sposoby. By usprawnić czas wyrzynania, może przyciąć dziąsło oraz przepisać antybiotyki lub środki przeciwbólowe.