Endodoncja w stomatologii

Jak wybrać dobrego dentystę? - Gabinet stomatologiczny
Cechy dobrego stomatologa
3 lipca, 2020
jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta
Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
10 lipca, 2020
Show all

Endodoncja w stomatologii

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem

Choć endodoncja wielu niczego nie mówi, to dział dentystyczny, którego celem jest diagnozowanie oraz leczenie chorób miazgi zębowej. W większości znamy to jako leczenie kanałowe. Z reguły leczenie endodontyczne należy do bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom oraz umiejętnościom endodonty, czyli dentysty trudniącego się takim leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega pomyślnie. Obecnie zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się przeważnie pod mikroskopem, co zapewnia niezbędną widoczność chorej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość trudne przypadki. To nie tylko infekcje miazgi zęba, ale też zgorzele i martwica. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy kierowani są też pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że reakcja endodonty konieczna jest też przed planowanym założeniem protezy. Nim jednak stomatolog endodonta podejmie się działania, zleca odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, czy da się uratować ząb.

Chociaż endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go bać. Każdy zabieg endodontyczny wykonywany jest ze znieczuleniem , dlatego zabieg jest bezbolesny. Właściwie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.