Fluoryzacja – jak dentysta wzmacnia zęby

Leczenie stomatologiczne ze spłatą w ratach
5 lutego, 2021
Plastyczna poprawa uśmiechu – plastyka dziąseł
6 lutego, 2021
Show all

Fluoryzacja – jak dentysta wzmacnia zęby

Zachowanie zdrowych zębów jest zależne od częstych wizyt w klinice dentystycznej, naprawy wszelkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od dobrej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby można jednak wspomagać i dodatkowo chronić przed pojawianiem się chorób i pomnażaniem się bakterii. Jedną z metod używanych przez dentystów, jest fluoryzacja zębów, której głównym celem jest ochrona przed próchnicą i nadwrażliwością.

Fluoryzacja zębów przeprowadzana jest przez lekarza dentystę lub dyplomowane higienistki dentystyczne i działa na zasadzie nakładania bezpośrednio na zęby specjalnego preparatu – żelu lub pianki – z wysokim stężeniem fluoru w składzie. Fluoryzacja nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania pokarmów i napojów. Ponadto pozytywnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja pomaga także w tworzeniu bariery ochronnej, dzięki czemu powstawanie kamienia nazębnego będzie trudniejsze.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może dać zły wpływ na organizm, z tego powodu zabieg fluoryzacji musi być wykonywany w oszacowanej przez doświadczonego lekarza dentystę częstotliwości i wykonywany wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Pojedynczy zabieg zawiera bezpieczną dawkę fluoru, dlatego jeśli leczenie przebiega w zgodzie z zaleceniami dentysty nie ma powodów do obaw. Pomiędzy fachowymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można korzystać z past lub płukanek zawierających małe stężenia fluoru.