Implanty – gdy nie ma już czego leczyć

Zalety higienizacji jamy ustnej
23 października, 2019
most protetyczny stomatologia estetyczna
Odbudowa zębów – mosty protetyczne
20 grudnia, 2019
Show all

Implanty – gdy nie ma już czego leczyć

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest aktualnie najnowszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zwykle z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba wstawiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ZĘBOWE?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiaja się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Najczęściej implanty stosuje się w wypadku pojedynczych ubytków albo z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest konsultacja u lekarza stomatologa, podczas której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Typ implantów zawsze wybiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia ciągły okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, nazywane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w wypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikiem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieszczeniem implantu konieczne jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest sporo przeciwwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Prawidłowy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów zębów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 złotych za pojedynczą śrubę. Do kosztu trzeba także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 400 złotych.

W przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 10 tysięcy zł.