Implanty

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne?

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu schorzeń. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. istotne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmiany w obrębie twarzy, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Czym są implanty?

Implanty to technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Największą zaletą implantów jest nie tylko mała inwazyjność zabiegu, ale przede wszystkim ich trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych


Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części: ze śruby implantu, łącznika (najczęściej ceramiczny lub tytanowy) oraz z korony osadzonej na implancie (część protetyczna). Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto. Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełno ceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

A może warto kupić protezę zębową? Jakie są wady i zalety protez?

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem wygody noszenia jak i jakości wykonania. Do najważniejszych plusów protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dobrą dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza przytwierdzana do zębów filarowych.


Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny nie są jednakowe. Koszt zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalną szczoteczkę, czy klej do protez. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

Co wybrać? Protezy czy implanty zębów?

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Ich utrzymanie niestety wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i idealnie imitują utracone zęby. Warto pamiętać, że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.