Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba ?

Osadzenie protezy całkowitej na implantach stomatologicznych
10 marca, 2021
Na czym polega pionowe złamanie korzenia zęba – leczenie u dentysty
11 marca, 2021
Show all

Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba ?

Choć zabieg endodontyczny jest uznawany za niezwykle precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dostać się do każdego z rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niewypełnionej części kanału zębowego, w którym gnieździ się zakażenie. Aby dojść do kości dentysta nacina śluzówkę. Tylko tak może porządnie zobaczyć ząb oraz wyciąć zaatakowane przez chorobę elementy. W chwili, kiedy kanał jest już dobrze oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.

Tak jak do leczenia kanałowego, w klinikach stomatologicznych, chirurg stomatolog przeprowadza zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. To oznacza, że ten zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. Zwykle już po kilku dniach od przeprowadzenia leczenia, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy wszystko potoczyło się pomyślnie, można zbadać, po upływie kilku tygodni, a tego gruntownym sygnałem będzie zniknięcie dolegliwości bólowych.

Z reguły resekcja zęba nieunikniona jest, gdy dentysta nie może dojść do zęba. Na przykład ze względu na nietypową budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta zdecyduje co okaże się najlepsze.