Jak odpowiednio należy dbać o implanty dentystyczne?

Znieczulenie stosowane w klinice stomatologicznej
5 marca, 2021
Wypełnienie kompozytowe zęba
6 marca, 2021
Show all

Jak odpowiednio należy dbać o implanty dentystyczne?

Stomatolog nikomu nie musi przypominać, jak niezbędna jest higiena zębów. Mimo to pacjenci, którzy są po zabiegu wszczepienia implantu zębowego, zazwyczaj sa ciekawi w jaki sposób powinno się myć je, by zachowały się w doskonałym stanie przez wiele lat.

Implanty zębowe zastępują przerwy w przypadku straty zębów i są jedną z popularnych i najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po odpowiednio przebytym leczeniu śruba implantu łączy się z kością, a zamocowana na nim korona przypomina naturalne zęby. O implanty zębów najlepiej dbać w taki sam sposób, w jaki dbamy o naturalne zęby. Minimum jest oczywiście codzienne czyszczenie, przynajmniej 2 razy dziennie po jedzeniu, najlepiej miękką szczoteczką. Mile widziane jest również używanie nici stomatologicznych i płukanek.

I chociaż implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, należy troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Unikanie szczotkowania zębów po jedzeniu może spowodować to, że pozostałości pokarmów zaczną odkładać się w okolicy dziąseł. To może wywołać powstawanie problemów, w wyniku których dziąsła zaczną stopniowo osuwały się. Wtedy tytanowa śruba implantu stomatologicznego może się uwidocznić. Szczegółowych informacji zawsze udziela dentysta. W trakcie kolejnych wizyt kontrolnych na pewno sprawdzi stan implantów oraz stan zębów. Z tego powodu najlepiej co najmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę stomatologiczną. Dobrze pielęgnowany implant zębowy zachowuje się w dobrym stanie i służy długie lata.