Jak uzupełnić ząb – wkład koronowo-korzeniowy

Co należy robić po zabiegu wszczepienia implantu zębów
2 marca, 2021
Czysty gabinet dentystyczny
3 marca, 2021
Show all

Jak uzupełnić ząb – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa może być trudne, na przykład, kiedy stan zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są bardzo zniszczone (np. przez próchnicę), jednak ciągle da się je naprawić bez potrzeby wyrywania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – tzw. odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym wykorzystywanym w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły aplikuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy oraz dobrze zamocowany w zębodole, niestety koronę zęba trzeba odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, jaką przyłącza się do korzenia, a z kolei protetyk na stałe zakłada na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje zupełnie odbudowany oraz może dość wiernie udawać ząb naturalny. W zależności od materiału, z jakiego będzie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, które z reguły są stosowane w takim celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Obecnie odchodzi się już od metalu z uwagi na mniejszą estetykę oraz możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku konieczności, można je wyciągnąć, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.