Jak używać nici dentystycznych?

Do czego służą licówki zębowe
28 lutego, 2021
Czemu puchną dziąsła?
1 marca, 2021
Show all

Jak używać nici dentystycznych?

Ten, kto chce prawidłowo dbać o zęby, musi skupiać się przede wszystkim na ich czyszczeniu i częstym chodzeniu do stomatologa. Dokładne mycie zębów zmniejsza ryzyko pojawiania się próchniczych ubytków i stanów zapalnych. Oprócz szczoteczki do zębów świetnym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo szerokiej dostępności i różnorodności nitek, większość osób z nich nie korzysta.

Nicią dentystyczną oczyszcza się pozostałości pokarmów i płytkę nazębną z pomiędzy zębów. Cała umiejętność polega na tym, aby właściwie wprowadzić nić pomiędzy zęby i stosować zawsze czystego fragmentu nici. Każdy pojedynczy ząb musi być oczyszczony oddzielnie, ruchem od dziąsła do górnej części zęba. Należy pamiętać o robieniu ruchów pionowych – nigdy z boku na bok. Nić stomatologiczna powinna być stale napięta i obejmować ząb od tyłu lub od przodu, na kształt litery C.

Chociaż nitkowanie zdaje się proste, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W razie wahań warto wejść do gabinetu dentystycznego. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna na pewno pokaże instruktarz prawidłowego używania nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Warto stosować nici dentystyczne, z uwagi na ich sprawność dotarcia do miejsc, gdzie często nie radzi sobie samo mycie. Korzystając z nici mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji jamy ustnej.