Jak wykonywana jest chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym?

Osadzenie protezy na implantach stomatologicznych
23 września, 2020
Pionowe złamanie korzenia zęba
5 października, 2020
Show all

Jak wykonywana jest chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym?

O ile leczenie kanałowe jest uznawany za mocno precyzyjnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który robi leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dostać się do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji niezbędna jest resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do pominiętej części zębowego kanału, gdzie gnieździ się infekcja. Żeby dojść do kości dentysta nacina tkankę śluzówki. Tylko tak może porządnie zobaczyć ząb oraz zlikwidować zaatakowane przez chorobę fragmenty. W momencie, gdy kanał jest już dobrze oczyszczony nabija go stomatologicznym cementem.

Tak jak do leczenia kanałowego, współcześnie w gabinetach dentystycznych, chirurg wykonuje resekcję zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest wyjątkowo precyzyjny oraz umożliwia stomatologowi dojść do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. Zazwyczaj już po kilku dniach od momentu leczenia, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy wszystko potoczyło się prawidłowo, można zbadać, po upływie kilku tygodni, a tego głównym wyznacznikiem będzie brak bólu.

Przeważnie resekcja zęba potrzebna jest, gdy dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zaatakowanej tkanki znajduje się torbiel albo ropień . Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta doradzi co okaże się dla pacjenta najlepsze.