Jak zakładane są licówki zębowe

Licówki dentystyczne należą do grupy uzupełnień protetycznych stałych, których głównym celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na zębach. Używając ich dentysta odnawia wygląd, kolor i kształt poszczególnych zębów. Głównie sprawdza się to w przypadku, kiedy są one martwe, nierówne albo przebarwione. W ten sposób można wyrównać poszczególne zęby stosując wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka jest skuteczna też przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się po to rozwiązanie, pragnąc wyeliminować przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na wierzch zębów naturalnych, jednak żeby to się udało, zęby trzeba przygotować. Po pierwsze muszą być porządnie oczyszczone. Z tego względu przed nałożeniem licówek dobrze wykonać skaling, piaskowanie i fluoryzację. Dodatkowo zęby, na które będą nałożone licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Stomatolog dba o to, by zabiegi były wysoce komfortowe dla pacjentów.

Zaletą licówek stomatologicznych jest to, że da się je dokładnie dostosować do koloru zębów pacjenta. To oznacza, że stają się prawie niezauważalne, a zapewniają zamierzony wygląd i kształt. Licówki dentystyczne są całkiem trwałe, ale powinno się je wymieniać lub odświeżać. W zależności od tego, z czego są wykonane (te porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) i utrzymywania higieny, pozostaną w dobrym stanie na kilka lat.