Jak zakładane są licówki

sposoby wybielania zębów w gabinecie dentystycznym
Jak wybielić zęby?
19 czerwca, 2020
w gabinecie dentystycznym poznasz wszystkie zalety dlaczego warto stosować nici dentystyczne
Nici dentystyczne
30 czerwca, 2020
Show all

Jak zakładane są licówki

Licówki stomatologiczne zakładane w gabinecie stomatologicznym przez dentystę

Licówki dentystyczne są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, których podstawowym celem jest polepszenie estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na powierzchni zębów. Dzięki nim stomatolog odnawia wygląd, kolor i kształt odrębnych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to w przypadku, kiedy są one nierówne, martwe albo bardzo przebarwione. Tak można zrównać pojedyncze zęby stosując wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka dobrze kryje też przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Przeważnie pacjenci zgłaszają się po to rozwiązanie, pragnąc usunąć przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na wierzch zębów naturalnych, jednak by to się udało, zęby trzeba przygotować. Po pierwsze muszą zostać odpowiednio oczyszczone. Z uwagi na to przed założeniem licówek przydaje się wykonać skaling, piaskowanie i fluoryzację. Co więcej zęby, na które będą wstawione licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Stomatolog troszczy się o to, żeby zabiegi były wysoce komfortowe .

Zaletą licówek stomatologicznych jest to, że można je bardzo dokładnie dopasować do naturalnego koloru zębów pacjenta. W taki sposób stają się właściwie niezauważalne, a nadają pożądany wygląd i kształt. Licówki dentystyczne są dość trwałe, ale trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (te porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) i przestrzegania higieny, zachowają się w świetnym stanie na kilka lat.