Jaką metodą pielęgnować zdrowie dziąseł?

Jakie zalecenia są wskazane po wyrwaniu zęba?
9 października, 2020
Jak przestać bać się dentysty?
20 października, 2020
Show all

Jaką metodą pielęgnować zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy nasze zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła stanowią również kluczowy element podczas gryzienia jedzenia. Na skutek schorzeń dziąseł, zęby stają się słabe, dlatego mogą pojawiać się utrudnienia z gryzieniem. Źródeł problemów z dziąsłami jest wiele, z uwag na to stomatolodzy kierują uwagę na to, jak je pielęgnujemy.

Bazowym czynnikiem chorób dziąseł jest nieodpowiednia higiena zębów. Niedbałe lub rzadkie szczotkowanie zębów sprawia, że w jamie ustnej zbierają się resztki pokarmów. To wiedzie do kolejnego problemu, to jest rozwoju kamienia nazębnego. Według dentystów przyczyną schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie ciężej myć zęby. Choroby dziąseł tworzą się z powodu mechanicznych urazów. Na przykład od nieodpowiedniego szczotkowania czy noszenia niedostosowanej protezy. To może zacząć proces recesji (osuwania się) dziąseł oraz kolejnych kłopotów, jakie leczą tylko trudniejsze zabiegi stomatologiczne.

Pierwszym symptomem stanów zapalnych w dziąsłach są zaczerwienienie, ból, a nawet krwawienie w ciągu szczotkowania. Objawem jest również nadwrażliwość na chłód i gorąco lub słodki smak. Na szczęście można zadbać o dziąsła poprzez masowanie stworzonymi do tego miękkimi szczoteczkami, stosować preparaty przeciwzapalne lub skorzystać z łagodzących naparów z ziół. Należy bezwzględnie systematycznie odwiedzać klinikę dentystyczną, poprzez co ciągle będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.