Jaką pastę do zębów wybrać?

Co to jest endodoncja?
18 lutego, 2021
Co daje kiretaż u dentysty
19 lutego, 2021
Show all

Jaką pastę do zębów wybrać?

Pasta do zębów, czyli jeden z podstawowych elementów higieny zębów, powinna mieć skuteczne działanie. Pośród wielu past znanych na rynku są między innymi pasty wybielające, dla dzieci lub łagodzące do zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów najlepiej sprawdzić elementy zawarte w składzie.

Najważniejszymi wyznacznikami są stężenie fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor osłania zęby przed powstawaniem próchnicy, wspiera szkliwo oraz zapobiega zbieraniu się bakterii. Według przepisów w pastach znajduje się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym skuteczniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, jednak w trakcie szczotkowania ścierają osad nazębny. W pastach dla zębów wrażliwych znajduje się niewielka ilość substancji ściernych. Im wyższa ich ilość znajduje się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Z tego powodu past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać bardzo długo.

Warto zauważyć także na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie oraz substancje odpowiadające za barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto poprosić o radę swojego dentystę, którą pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.