jaki wybrać aparat na zęby dla dziecka

dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Stomatologia Dziecięca
20 lutego, 2021
Z jakiego powodu powinno się zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?
21 lutego, 2021
Show all

jaki wybrać aparat na zęby dla dziecka

Aby zęby stałe były zdrowe i proste, warto obserwować dziecko praktycznie od samego początku formowania uzębienia. Zazwyczaj wady pojawiają się już w przypadku mlecznych zębów, a ignorowanie przemian, może wpłynąć na formę stałych zębów. Dlatego na pierwsze wizyty u dentysty należy wysłać dziecko jak najszybciej – już około 7 skończonych lat. Ortodonta zbada wtedy ułożenie uzębienia malucha, a w razie potrzeby poprowadzi leczenie.

Aparatem ortodontycznym skierowany i najczęściej wskazanym dla dzieci w przedziale 4 – 12 lat jest aparat na zęby ruchomy. Jest on wykonany z drucianych pętli i akrylowej płytki, jakie w indywidualny sposób są dobierane do pacjenta. Z reguły stosuje się je do momentu, gdy w jamie ustnej dziecka wyjdą wszystkie zęby stałe. Co więcej, leczenie ortodontyczne za pomocą takiego aparatu na zęby przynosi stosunkowo prędkie i pewne efekty.

Ogromną zaletą ruchomego aparatu na zęby jest to, że w razie potrzeby można go bez trudu wyjąć. Przydaje się to na przykład podczas posiłków albo w celu dokładnej higienizacji jamy ustnej. Zwykle dentyści rekomendują stosowanie ruchomego aparatu na zęby przez przynajmniej kilkanaście godzin dziennie. Tylko tak leczenie ortodontyczne będzie efektywne i przyniesie założone wyniki. Pełen proces leczenia ortodontycznego toczy się pod opieką ortodonty, podczas wizyt kontrolnych.