Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

Z jakiego powodu powinno się zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?
21 lutego, 2021
Most portetyczny – dla kogo?
22 lutego, 2021
Show all

Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

Higiena jamy ustnej zależy od utrzymania czystości zębów oraz systematycznych wizyt w gabinecie dentystycznym. Nawet małe próchnicze ubytki zębów powinny być na bieżąco leczone, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy i powiększania się problemów ze kondycją zębów. Chociaż raz na pół roku powinno umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, aby ocenił jamę ustną oraz naprawił potencjalne uszkodzenia. To właśnie leczenie zachowawcze jest gwarancją zdrowego uśmiechu na dłuższy czas.

Zdarza się, że profilaktyka zębów jest niewystarczająca. To z powodu słabej higieny lub jej kompletnego braku, zazwyczaj powstają kłopoty w obrębie jamy ustnej. Ze względu na to leczenie zachowawcze powinno się podejmować zawsze wtedy, kiedy wyniknie taka potrzeba. Rozbudowa się próchniczych ubytków może wywołać konieczność obszerniejszych działań dentysty. Przykładowo przez bardziej skomplikowane leczenie kanałowe.

Z reguły prawidłowej profilaktyce towarzyszy częste usuwanie kamienia nazębnego – najczęstszego czynnika rozwoju próchnicy. Powtarzalne oczyszczanie zębów u stomatologa, pomniejsza ryzyko potrzeby stosowania leczenia zachowawczego. Im mocniej zadbana jama ustna, tym mniejszy problem. Z reguły przy cyklicznych wizytach u stomatologa, leczenie zachowawcze jest konieczne zaledwie raz na jakiś czas. Trzeba sprawdzać stan swojej jamy ustnej systematycznie.