Jakie są typy licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Czy trzeba kupować płyn do odświażania ust?
7 marca, 2021
Pęknięty ząb – Kiedy do dentysty?
8 marca, 2021
Show all

Jakie są typy licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Licówki stomatologiczne, choć traktujemy jako uzupełnienia protetyczne, zwykle służą poprawie wyglądu estetycznego uśmiechu. Przy ich pomocy stomatolog formuje kolor i kształt zęba oraz kryje niedoskonałości np. niewielkie rysy oraz plamy. Licówki świetnie sprawdzają się również w usuwaniu niektórych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki stomatologiczne tworzy się z reguły z trzech materiałów: z akrylu, kompozytu i porcelany.

Licówki akrylowe – zwykle wykorzystuje się przed założeniem właściwej licówki, by ochronić świeżo oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Ze względu na to, że są one z akrylu są grubsze oraz znacznie mniej estetyczne od innych, a przy tym są bardziej nietrwałe. Dlatego aplikuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych oraz o wiele bardziej estetyczne. Bez przeszkód dostosowuje się ich kolor do naturalnych zębów, ale kompozytowe licówki są jednolite w kolorze, co oznacza, że czasem da się zobaczyć, że nie są prawdziwe. Chociaż wytrzymują bardzo długo i trzymają się przez lata trzeba o nie dbać, przede wszystkim zabiegami higienizacji w klinice stomatologicznej, z uwagi na to, że z biegiem lat mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich największą zaletą jest to, że najdokładniej odtwarzają kolor zębów oraz optycznie praktycznie nie odróżniają się od pozostałych zębów. Te licówki są również szczególnie trwałe oraz niepodatne na przebarwienia. Z uwagi na to pacjenci, którym szczególnie zależy na wysokiej estetyce zębów decydują się właśnie na takie licówki stomatologiczne.