Stomatolog przeważnie dopasowuje technikę leczenia, by oszczędzić naturalne zęby, jednak bywa tak, że ekstrakcja zęba jest jedynym rozwiązaniem problemu pacjenta. W takiej sytuacji stanowczo trzeba trzymać się wytycznych stomatologa. To ważne, by nie dopuścić do powikłań, a sam etap gojenia odbywał się prędko i bezpiecznie.
W pierwszej kolejności należy według zaleceń zatrzymać krwawienie, zagryzając okrywający ranę jałowy gazik. Ponadto powinno się pilnować, ze lekami przeciwbólowymi. Środek znieczulający ustępuje niewiele po zabiegu, a ból może okazać się silny. W tej kwestii należy całkowicie trzymać się wytycznych stomatologa, dlatego że nieodpowiednie dawkowanie środków przeciwbólowych może okazać się szkodliwe dla zdrowia.
Po przyjściu do domu należy przykładać do policzka zimny okład, by pomniejszyć ryzyko pojawienia się opuchlizny. Jeżeli chodzi o przyjmowanie pokarmów, przez początkowe 2-3 godziny nie powinno się pić i jeść. Po tym czasie można zjeść coś miękkiego, najlepiej w postaci płynnej lub papkowatej. Nie powinno się spożywać twardych i chrupkich albo gorących i pikantnych potraw. Jeżeli pacjent pali papierosy warto odłożyć je na kilka dni, ponieważ utrudniają gojenie się rany.
Dentyści przypominają, by w dobę od chwili zabiegu wyrwania zęba, nie przepłukiwać zbyt często ust. Ranę osłania skrzep, którego wypłukanie mogłoby wywołać otwarcie rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból i dojście dla bakterii. Tak samo mocno powinno się uważać podczas szczotkowania.