Kiedy potrzebny jest dentysta endodonta?

Struktura oraz typy implantów zębów
15 grudnia, 2020
Wznowione kanałowe leczenie albo ekstrakcja zniszczonego zęba?
22 grudnia, 2020
Show all

Kiedy potrzebny jest dentysta endodonta?

Leczenie kanałowe z mikroskopem dentysta endodonta wykonuje z reguły w trudnych przypadkach. Z reguły leczenie kanałowe konieczne jest wtedy, jeśli miazga zęba została głęboko zaatakowana przez próchnicę, a więc ząb niszczy się dogłębnie. Zazwycza przyczyną wykonywanego w klinice stomatologicznej leczenia kanałowego są też martwica i zgorzele miazgi zęba i zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny należy przeprowadzić, kiedy np. z powodu wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.

Istnieją też tego typu przypadki leczenia endodontycznego, co nie mają źródła wśród urazów i chorób. Dla przykładu to może być nieprawidłowo wykonany uprzednio zabieg, przez co w kanale zębowym zaklinowało się ukruszone narzędzie stomatologiczne. Dentysta endodonta postara się zadziałać również w sytuacji zablokowanego kanału. Zablokowanie zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nietypowego przebiegu lub ze względu na jego niepoprawne wypełnienie. Zdarza się, że leczenie kanałowe potrzebne jest też po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie trzeba się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do dentysty endodonty. We współczesnej stomatologii właściwie każdy zabieg stomatologiczny przeprowadzany jest ze znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi nie zadają bólu. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do dentysty, aby coś zaradził oraz wykonał leczenie, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.