Leczenie kanałowe z mikroskopem dentysta endodonta wykonuje z reguły w trudnych przypadkach. Z reguły leczenie kanałowe konieczne jest wtedy, jeśli miazga zęba została głęboko zaatakowana przez próchnicę, a więc ząb niszczy się dogłębnie. Zazwycza przyczyną wykonywanego w klinice stomatologicznej leczenia kanałowego są też martwica i zgorzele miazgi zęba i zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny należy przeprowadzić, kiedy np. z powodu wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.
Istnieją też tego typu przypadki leczenia endodontycznego, co nie mają źródła wśród urazów i chorób. Dla przykładu to może być nieprawidłowo wykonany uprzednio zabieg, przez co w kanale zębowym zaklinowało się ukruszone narzędzie stomatologiczne. Dentysta endodonta postara się zadziałać również w sytuacji zablokowanego kanału. Zablokowanie zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nietypowego przebiegu lub ze względu na jego niepoprawne wypełnienie. Zdarza się, że leczenie kanałowe potrzebne jest też po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.
Leczenia endodontycznego nie trzeba się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do dentysty endodonty. We współczesnej stomatologii właściwie każdy zabieg stomatologiczny przeprowadzany jest ze znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi nie zadają bólu. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do dentysty, aby coś zaradził oraz wykonał leczenie, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.