Korygowanie kształtu zębów – Stomatologia estetyczna

Wznowione kanałowe leczenie albo ekstrakcja zniszczonego zęba?
22 grudnia, 2020
Protezy zębowe: wkład koronowo-korzeniowy
2 lutego, 2021
Show all

Korygowanie kształtu zębów – Stomatologia estetyczna

Piękno uśmiechu to szczególnie ważna kwestia dla wielu osób, które przychodzą do kliniki dentystycznej. Zwykle estetyczna naprawa kształtu i wyglądu zębów polega na niwelowaniu niewielkich pęknięć, ukruszeń, nierówności albo brzydkiego koloru. Tym sposobem stomatolog może zmienić wygląd konkretnych zębów. Działania przeprowadzane przez stomatologów nadające estetykę uśmiechu nie oddziałują na budowę zębów zbyt mocno, a obok tego nie wywołują dyskomfortu albo bólu. Korygowanie kształtu i wyglądu zębów u stomatologa oczekuje, żeby zęby były zdrowe.

Pierwszym sposobem wśród zabiegów stomatologii na poprawę kształtu i wyglądu zębów znajduje się tzw. bonding. Metoda ta polega na pokryciu drobnych niedoskonałości lub pęknięć niewielką ilością kompozytu. Taką metodą kształt zęba bez trudu można dostosować do preferencji pacjenta, ponieważ w trakcie aplikacji kompozyt jest całkowicie plastyczny. Dentysta bez problemu również dobierze jego kolor. W ostatnim etapie utwardzony kompozyt wystarczy wygładzić i wypolerować.

Dodatkowym sposobem jest zastosowanie licówek dentystycznych. Te płaskie nakładki umieszczane na szkliwie zębów są bardzo estetyczne. Najlepiej zainteresują pacjentów, jacy planują zmienić wygląd nierównych lub wyszczerbionych zębów. Licówki szybko maskują nierówności i nieestetyczne przebarwienia. Znaczącą zaletą jest również to, że da się nimi naprawić minimalne wady, np. diastemę. Licówki dentystyczne mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany.