Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jako jedno z najbardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologii, wymaga doskonałego sprzętu i fachowego stomatologa chirurga szczękowego. O tym, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest konieczne, może świadczyć trudny do zniesienia, ostry ból zęba, jego zmiana koloru, silna wrażliwość na dotyk, ciepło i zimno albo widoczny obrzęk lub stan zapalny. Jeśli takie objawy wystąpią, należy w ekspresowym tempie wybrać się do dentysty, aby mógł zdiagnozować problem i wybrać właściwy typ leczenia.

Z reguły bywa tak, że leczenie kanałowe pod mikroskopem to jedyny ratunek dla silnie zepsutego zęba. Stomatolog endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, wykorzystuje mikroskop, aby mieć lepszy obraz infekcji i dzięki temu mógł przeprowadzić zabieg dokładnie. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog endodonta ogląda zniszczoną przez bakterie zębową miazgę i ocenia, jak wielką część zęba musi wyczyścić, aby przywrócić mu zdrowie.

W wypadku, kiedy próchnica osiąga poważny stopień, warto zastanowić się nad zastosowaniem leczenia kanałowego. Inaczej ostatnim sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Lukę po wyrwanym zębie należy jak najszybciej uzupełnić, tym samym zmniejszając ryzyko powstawania kolejnych dolegliwości i powikłań w jamie ustnej. To z kolei oznacza nowe wydatki – przez konieczność zastosowania protezy albo wszczepienia implantu. Leczenia kanałowego nie trzeba się obawiać, ponieważ stomatolog przeprowadza je pod znieczuleniem miejscowym.


 

Leczenie kanałowe a implant

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość przeprowadzanych pod mikroskopem zabiegów gwarantuje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów. Jakie jeszcze parę lat temu, mocno zniszczone zęby musiały być przeważnie wyrywane.

Implanty są przede wszystkim bardzo odporne na działanie zewnętrznych czynników. Umieszczane na nich mosty lub korony protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. Zdaniem stomatologów, jeśli pacjent przestrzega higieny zębów, implanty będą spełniać swoją rolę dożywotnio. Dlatego też są jednymi z najwspanialszych metod zastępowania utraconych zębów. Z kolei dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem ząb w większości pozostaje naturalny. Zadaniem stomatologa jest tylko zrekonstruowanie korony zębowej. W momencie usuwania zębów, uzupełnienie miejsca jest konieczne, w trosce o zdrowie całej jamy ustnej.

Dobrze jest też spojrzeć na koszty obu tych zabiegów. Choć oba rozwiązania są bardzo skuteczne, a za ich sprawą pacjent znów może cieszyć się wspaniałym uśmiechem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są mniejsze w porównaniu do zabiegu wstawienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, głęboko popsutego zęba, powinno się wspólnie z dentystą ocenić, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.