Decyzja o poprawie zdrowia i wyglądu jamy ustnej zwykle wiąże się także z zabiegami ortodontycznymi, czyli działaniem mającym za zadanie wyprostowanie krzywych zębów i zlikwidowanie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród możliwych rodzajów aparatów ortodontycznych, aparat stały wciąż jest oceniany jako najlepszy i dający najtrwalsze efekty. Żeby aparat ortodontyczny właściwie działał, musi być odpowiednio założony. Mocą, która oddziałuje na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przyklejonych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za podtrzymanie łuku przy zamkach.
Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które zachowują znaczące elementy aparatu w odpowiednim miejscu, żeby praca aparatu była zgodna z założeniami dentysty i przygotowanym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może dawać złe wyniki i zamiast naprawiania jedynie zaszkodzi, na przykład poprzez przemieszczanie zębów w w złym kierunku i tym samym nasilenie wady. Z tego powodu chociaż ligatury ortodontyczne sprawiają wrażenie niewielkich cząstek struktury aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.
Dla szerszego urozmaicenia, ligatury ortodontyczne są dostępne w wielu kolorach, co szczególnie cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zwykle wybierają kolory ligatur w taki sposób, żeby były one prawie niewidoczne, nie odznaczały się zbytnio na tle zębów albo ze względu na to, czy istnieje możliwość przebarwień ligatury w czasie użytkowania (ten problem tyczy się głównie ligatur w białym albo innym jasnym kolorze). Zzwyczaj ligatury ortodontyczne wymienia się raz na miesiąc albo półtora miesiąca.