Most portetyczny – dla kogo?

Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?
21 lutego, 2021
Co warto wiedzieć o implantach?
22 lutego, 2021
Show all

Most portetyczny – dla kogo?

Przerwę po utraconym zębie trzeba wypełnić nie tylko ze względu na walory estetyczne uśmiechu, ale też ze względu na zdrowie pozostałych zębów. Obok metod wypełnienia przerwy takich, jak protezy ruchome albo implanty, są protetyczne mosty.

Użycie protetycznego mostu pozwala na uzupełnienie dziury po wyrwanym zębie, opierając go na naturalnych zębach pacjenta. Mosty są zbudowane z 3 części: 2 filarów, tj. koron zębowych, jakie mocuje się na zęby w pobliżu  przerwy oraz z przęsła, jakie uzupełnia przerwę. Taka technika uzupełnienia jest o tyle dobry, że stosuje się go na stałe, a to jest zdecydowanie bardziej komfortowe w odróżnieniu od protez ruchomych.

Kryterium, które trzeba wypełnić, żeby można było założyć protetyczny most, jest obecność sąsiednich zębów, jakie staną się podporą dla mostu. By most protetyczny mógł być założony stomatolog szlifuje zęby pacjenta oraz przygotowuje je do roli podpory.

Protetyczne mosty są na tyle wygodne, że stosuje się je też w przypadku przerw obejmujących większą ilość zębów niż jeden. Wbrew obawom niektórych pacjentów, protetyczne mosty są tak dostosowane do jamy ustnej, że okruszki jedzenia nie przedostają się pod nie. To zapewnia dużą wygodę.

Inną zaletą mostów protetycznych jest to, że stanowią wygodne wypełnienie oraz jednocześnie odbudowują usunięte zęby na poziomie funkcjonalnym i estetycznym.