Na czym polega leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je przeprowadzić?

Zmiana kształtu zębów – Poprawa uśmiechu
19 marca, 2021
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Czym są mosty protetyczne
6 lipca, 2022
Show all

Na czym polega leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je przeprowadzić?

leczenie kanałowe - stomatologia

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, to dział dentystyczny, którego celem jest diagnozowanie oraz leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jako jedno z najbardziej skomplikowanych zabiegów w gabinecie dentystycznym, wymaga doskonałego sprzętu i utalentowanego chirurga szczękowego.

Choć leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie ma się czego obawiać. Lekarz endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, używa mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest absolutnie precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu endodonta może gruntownie ujrzeć nadpsutą przez bakterie zębową miazgę oraz zdecydować, jak dużą część zęba należy wyczyścić. Co więcej każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest ze znieczuleniem miejscowym, więc zabieg nie boli. Właściwie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.

W jakich sytuacjach potrzebny jest stomatolog endodonta?

O tym, że zwykłe leczenie zachowawcze nie pomoże, może sygnalizować silny ból zęba, zmieniona barwa, silna wrażliwość albo opuchlizna czy stan zapalny. W sytuacji pojawienia się pierwszych symptomów, powinno się natychmiast wybrać się do stomatologa, aby był w stanie określić, który sposób leczenia okaże się właściwy. Często bywa tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania bardzo zniszczonego zęba. Zazwyczaj leczenie kanałowe konieczne jest wtedy, jeżeli miazga zęba jest dogłębnie zepsuta przez bakterie i próchnicę, co sprawia, że ząb psuje się od wewnątrz.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej ciężkie przypadki. Są to nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale też zgorzele i martwica. Do gabinetu dentystycznego na zabieg endodontyczny kierowani są też pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Są również przypadki leczenia endodontycznego, co nie są skutkiem chorób czy urazów. Przykładem tego może być nieprawidłowo wykonany uprzednio zabieg, po jakim w kanale zęba utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Stomatolog endodonta postara się zadziałać też w przypadku niedrożności kanału. Zatorowanie przeważnie pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nienaturalnego przebiegu albo z uwagi na jego wadliwe wypełnienie. Zdarza się, że zabieg endodontyczy potrzebny jest też po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Bywa też tak, że interwencja lekarza endodonty potrzebna jest również przed leczeniem protetycznym. Nim jednak dentysta endodonta przystąpi do działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które pomogą ocenić, czy można naprawić ząb.

Czy leczenie kanałowe jest lepsze niż ekstrakcja zęba?

W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, najlepiej zastanowieniu się nad zgłoszeniem do leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Lukę po usuniętym zębie należy niezwłocznie wypełnić, żeby uniknąć następnych dolegliwości jamy ustnej. To niestety oznacza nowe wydatki – przez konieczność zastosowania protezy albo wszczepienia implantu.

Najbardziej znane symptomy, które wskazują na to, że dzieje się coś nieprzyjemnego to przede wszystkim ból, ćmienie oraz opuchnięcie zęba. Równie często pojawia się również wrażliwość na ciepło i zimno, a do tego ból przy pochłanianiu jedzenia oraz napojów. Ponadto da się również dostrzec zmianę barwy zęba. W takim wypadku powinno się jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Pojawienie się symptomów nie za każdym razem świadczy o tym, że niezbędne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest niezbędna do postawienia diagnozy.

Wyrwanie zęba skutkuje pojawieniem się niekomfortowej luki, jaką trzeba wypełnić nie tylko z uwagi na piękno uśmiechu. Luka powoduje stopniowy zanik kości, a ponadto prowadzi do rozchwiania przyległych i przeciwstawnych zębów, jakim brakuje wymaganego oparcia. Co więcej wypełnienie braku zęba skutkuje nowym kosztem jakim jest wstawienie protezy. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na implant zęba czy np. most protetyczny, oznacza to nowe wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz ciągłe leczenie.

Kiedy ekstrakcja będzie ostatecznym wyjściem z problemu, należy rozważyć zabieg wstawienia implantu stomatologicznego. Implanty są niezwykle wytrzymałe, a założone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W głównej mierze, jeśli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio oraz są jednymi z najlepszych rozwiązań wypełnienia luki po utraconym zębie.

Jeśli istnieje sposobność naprawienia naturalnego zęba, warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. W przypadku zabiegu endodontycznego ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest zaledwie odnowa korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów uzupełnienie miejsca jest niezbędne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.