Na czym polega pionowe złamanie korzenia zęba – leczenie u dentysty

Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba ?
11 marca, 2021
Jak postępować po ekstrakcji zęba?
12 marca, 2021
Show all

Na czym polega pionowe złamanie korzenia zęba – leczenie u dentysty

Pionowe złamanie korzenia zęba to jeden z najtrudniejszych przypadków, kiedy niezbędna będzie pomoc chirurga stomatologa. Zwykle do takiego problemu dochodzi na skutek dużego zniszczenia kości. Wynika to z obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu lub niszczenia zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są więc słabe i przez to są silniej wrażliwe na urazy. Pionowe złamanie może wystąpić również w skutek komplikacji leczenia kanałowego i zazwyczaj dotyczy zębów trzonowych w dolnej szczęce oraz przedtrzonowców –  w żuchwie.

Dostrzeżenie pionowego złamania nie jest zbyt łatwe. Zdarza się, że nawet RTG zębów nie pokazuje precyzyjnie miejsca pęknięcia, co sprawia, że ciężko zdiagnozować kłopot. Oczywiście dentysta ma za zadanie, sformułować poprawną diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Wskazywać na to, że problemem jest pionowe złamanie może nieprzyjemny ból zależny od zimna i ciepła lub siły nacisku podczas gryzienia. Zlekceważenie złamania może objawić się pojawieniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne tego problemu niestety zalicza się do skomplikowanych oraz przeważnie kończy się ekstrakcją zęba. Najistotniejszym etapem jest odpowiednia ocena, dzięki której dentysta będzie miał pogląd, w jaki sposób może pomóc. Najlepiej też skupić się na samej profilaktyce wystąpienia takiego złamania. W tej sytuacji o wiele prościej zapobiegać, lecząc schorzenia przyzębia oraz przestrzegając higieny, niż leczyć nie usuwając zęba. W trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog endodonta dokłada wszelkich starań, by uniknąć powikłań.