Nadwrażliwość zębów

zalecenia dentysty po zabiegu wszczepienia implantów
Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu zębów
22 maja, 2020
aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty
Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów
9 czerwca, 2020
Show all

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło zazwyczaj spostrzegamy podczas picia gorących i zimnych napojów albo w trakcie deseru w postaci kawy i lodów. Wtedy dolegliwość objawia się bólem. Zwykle czynnikiem nadwrażliwości są odsłonięte szyjki zębowe. To pozwala na kontakt żywności z zębinowymi kanalikami, a one prowadzą do mocno unerwionej miazgi zęba.

Zazwyczaj odsłonięcie zębowych szyjek powstaje na skutek osuwania się dziąseł albo uszkodzenia szkliwa. Zarówno dziąsła, tak samo szkliwo mają za zadanie osłonę zębów, dlatego jeżeli ulegną zniszczeniu, brak osłony powoduje ból. Kolejną przyczyną mogą być próchnicowe ubytki albo latami stosowane powszechnie amalgamatowe. Amalgamat praktycznie nie izoluje miazgi zęba od działania temperatury, z uwagi na to pacjenci mający amalgamatowe plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Prędki sposób by sobie ulżyć to używanie past oraz płukanek na nadwrażliwość zębów. Głównie dzięki temu usuwa się ryzyko natężenia dolegliwości. W takiej sytuacji najwygodniej skontaktować się ze stomatologiem. W gabinecie stomatologicznym pacjent odbierze profesjonalne preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów oraz przyspieszają zamknięcie zębinowych kanalików.

W walce z nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło pomoże także wykluczenie z diety kwaśnych napojów i potraw oraz szczególna higiena zębów.