Ortodoncja – aparat na zęby

Protezy zębowe: wkład koronowo-korzeniowy
2 lutego, 2021
Klinika stomatologiczna wybielająca zęby lampą Beyond
3 lutego, 2021
Show all

Ortodoncja – aparat na zęby

Decyzja o poprawie zdrowia i wyglądu jamy ustnej zazwyczaj wiąże się też z zabiegami ortodontycznymi, czyli działaniem mającym za zadanie wyprostowanie krzywych zębów i zlikwidowanie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród dostępnych wariantów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest uznawany za najskuteczniejszy i dający najsolidniejsze efekty. By aparat ortodontyczny właściwie spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio założony. Mocą, która wpływa na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do ortodontycznych zamków przyklejonych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie podtrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są niewielkimi gumkami, które przytrzymują ważne elementy aparatu w odpowiednim miejscu, żeby działanie aparatu było zgodne z wytycznymi lekarza stomatologa i przygotowanym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może przynieść negatywne skutki i zamiast działania naprawczego jedynie zaszkodzi, przykładowo przez przesuwanie zębów w niewłaściwą stronę i tym samym pogłębienie wady. Z tego powodu choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.

Dla większego urozmaicenia, ligatury ortodontyczne są dostępne w różnych kolorach, co przede wszystkim cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zwykle dobierają kolory ligatur tak, żeby były one mało widoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów albo z uwagi na to, czy istnieje możliwość zmiany koloru ligatury w trakcie użytkowania (ten problem tyczy się głównie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury wymienia się w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca.